sobota, 14 maja 2011

Zapomniane miasto Ozyrysa

"Powstań, odwróć się, Ozyrysie, to ja Izyda, przybyłam, aby cię zabrać i dać serce twemu ciału. Pozbieraj swe kości, zbierz swe członki, wybiel twe zęby, zrzuć proch, który jest na tobie"

Abydos- jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych, w niewielkiej odległości od Luksoru, 50km na południe od Sohag. Najświętsze miejsce dla starożytnych Egipcjan, to właśnie tam odnaleziono groby I i II dynastii ( pobliskie Umm el-Quaab) a także świątynie królów Pepi I, Ahmose I, Seti I i Ramzesa II, zaś w czasach XVIII dynastii odrestaurowano grób faraona Dżera (On, który przychodzi z pomocą). Abydos znane było z kultu Ozyrysa, i uważano, że to właśnie tam znajduje się miejsce jego pochówku. Stało się punktem końcowym pielgrzymek a każdy Egipcjanin chciał być pochowany w sąsiedztwie wspaniałego bóstwa. Ścisły związek ma tutaj mit o Ozyrysie i Izydzie- skracając jak to tylko możliwe: żądny władzy Set zabija męża Izydy i ćwiartuje jego zwłoki na 14 części, rozrzucając je po całym Egipcie. Zrozpaczona ale i zdeterminowana kobieta, przemierza kraj w ich poszukiwaniu, by następnie ożywić ciało męża i zapewnić mu wieczne panowanie. 


źródło:http://pl.wikipedia.org

Z miastem związane jest także pojęcie „bramy w Zaświaty”, która to umiejscowione jest na płaskowyżu u wylotu skalnej doliny zaś na predynastycznym cmentarzu odkryto grób Króla Skorpiona. Już samo to zachęca do odwiedzin, czemu więc Abydos nie jest zbyt popularne wśród turystów? Tego nie wiem. Wiem natomiast, że jest to z pewnością miejsce , do którego zamierzam zawitać.

źródło:http://sacred-destination.com

Świątynia Seti I
Wielka Świątynia Abydos

W świątyni tej znajduje się słynna Lista Królów z Abydos- spis władców w postaci reliefu. Imiona 76 władców (od Menesa po Seti I, niestety brakuje tam postaci niezwykle ważnych: Echnatona oraz Hatszepsut) ułożone są chronologicznie. Prócz tego podziwiać można najlepiej zachowane malowidła i teksty z XVIII dynastii.

źródło:http://pl.wikipedia.org

Świątynia ma kształt litery L i zbudowana została z białego marmuru, wejście od strony północnej zaopatrzone jest w bardzo już zniszczony pylon i dziedziniec. Naprzeciw znajduje się 12 filarów ukazujących Ramzesa II witającego różne bóstwa.

źródło:http://heritage-key.com
źródło:http://blogs.bootsnall.com

Za salą kolumnową umiejscowione są sanktuaria odpowiadające poszczególnym bóstwom: Seti I, Ptah, Re-Herakhte, Amon, Ozyrys, Izyda i Horus. Wszystkie, (prócz dedykowanej Ozyrysowi) posiadają charakterystyczne  ślepe wrota  oraz fałszywe sklepienia, wycięte z prostokątnych płyt.

Sala kolumnowa (hypostylowa) pełna jest pięknych reliefów, płaskorzeźb i kolorowych malowideł ukazujących związki Seti I z bogami. Spoglądając w górę, zobaczymy twór zwany „helikopterem z Abydos”- wynik erozji i nakładania się kartuszy na siebie. Wschodnia część sali wykonana jest z piaskowca zaś reszta to twory wapienne. Po lewej stronie znajdują się 2 wejścia: do sali Sokar ( z głową sokoła) i Nefertuma (człowiek-lew, zwieńczony kwiatem lotosu), w tej drugiej, ze względu na brak oświetlenia, przydatna będzie latarka. Kolejne wejście prowadzi do salki z Listą z Abydos (prawa ściana). Korytarzem dojdziemy do sali świętych barek, miejsca składania ofiar.

źródło:http://www.britannica.com
http://www.britannica.com

Dalej skierujemy się do pomieszczenia, w którym znajduje się wymalowana na ścianach historia objęcia władzy przez Ramzesa II- zauważyć tu można, że zawsze u jego boku stał ojciec, czuwając nad treningami i nauką przyszłego władcy.

Na końcu świątyni umiejscowiony jest Ozyrejon- pozostałość budowli utworzonej ze 100-tonowych bloków granitu. Prowadzi do niego specjalny tunel, gdyż miejsce to położone jest poniżej świątyni. Ciekawym jest fakt, iż przez większość czasu teren ten zalany jest wodą. Podobno to tam ukryta została głowa Ozyrysa i gdzie później spoczęła jego mumia, a także grób Seti I (cenotaf), który to następnie przeniesiony został do Doliny Królów.

źródło:http://davidicke.pl
źródła:
http://pl.wikipedia.org
http://sacred-destination.com
"Sztuka egipska" Lipińska Jadwiga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz