Hathor, jedna z najstarszych bogiń starożytnego Egiptu, Oko Horusa, Bogini Niebios, Złota Bogini, Pani Czerwonej Góry...uosobienie Wielkiej Macierzy, bóstwo radości, miłości, muzyki i tańca, opiekunka kobiet czczona, jako niebiańska krowa. Jej świątynia znajduje się w Denderze- kolejnym miejscu, o którym często zapominają turyści.
źródło:http://www.sleeping-gypsy.com
Dendera jest miastem umiejscowionym w niedalekiej odległości od Luksoru, naprzeciw miasta Quena. To właśnie tam odnaleziono najstarsze mammisi (miejsce narodzin)- niewielką budowlę prowadzącą do sali hypostylowej, w tym wypadku zbudowaną przez króla Nektanebo I. .
źródło:http://egyptsites.wordpress.com
źródło:http://podroze.tomaszbonek.pl
Świątynia Hathor
Zwrócona w stronę Nilu, w przeciwieństwie do większości budowli tego typu, nie posiada pylonów ani dziedzińca z portykami. Pierwsza brama prowadząca do Sali hypostylowej, zbudowana przez Domicjana, zachowała się w bardzo dobrym stanie. Sama sala pełna jest wizerunków głów bogini (kapitele kolumn)- Hathor najczęściej ukazywana była jako święta krowa, lub też kobieta dzierżąca krzyż Ankh. Pomiędzy kolumnami podziwiać można sceny przedstawiające cesarza Tyberiusza i innych rzymskich władców.
źródło:http://egyptsites.wordpress.com
źródło:http://egyptsites.wordpress.com
W świątyni, o dziwo, zachowało się sklepienie, podzielone jest ono na 7 części, przedstawiających postaci świata starożytnego i związane z nimi sceny. Na terenie znajduje się 11 kaplic poświęconych różnym bóstwom i symbolom religijnym. Jedna z nich, Kaplica Nowego Roku poświęcona jest bogini Nut (strona wschodnia), inna ukazuje słynny fresk ze znakami zodiaku (zachodnia)- Zodiak z Dendery w wersji oryginalnej, znajduje się obecnie w Luwrze.
źródło:http://site.mysticalcharm.com
źródło:http://heritage-key.com
Kolejna sala poszczycić się może 6 kolumnami, których cokoły wykonane są z granitu- po obu stronach znajdują się mniejsze pomieszczenia zaadoptowane na magazynki. Dalej dochodzimy do kaplicy z dwoma ołtarzami- jeden przeznaczony dla świętej łodzi, drugi dla ofiar składanych Hathor. Rzeźbienia na ścianach ukazują boginię i jej męża Horusa, wokół znajdują się pokoje używane do przechowywania świętych barek, wieńców, złotych posągów i instrumentów muzycznych. Korytarzem po prawej stronie przemieścimy się do niewielkiej krypty.
źródło:http://www.planetware.com
źródło:http://egyptsites.wordpress.com
Na dach świątyni prowadzą schody ozdobione reprezentacją 12 miesięcy roku, na wschodnim rogu zbudowano kaplicę Ozyrysa.
Obok świątyni znajduje się święte jezioro wykorzystywane niegdyś do ablucji kapłańskich, również tam odnalezione zostały w 1917r skarby z czasów Kleopatry, wystawione obecnie w Muzeum Egipskim. W okolicy przybytku Hathor obejrzeć można także ruiny koptyjskiego kościoła oraz świątyni Izydy.
źródło:http://egyptsites.wordpress.com
źródło:http://egyptsites.wordpress.com
źródło:
http://www.ask-alddin.com
"Egipt.Cuda Świata"
http://pl.wikipedia.org
http://www.ask-alddin.com
"Egipt.Cuda Świata"
http://pl.wikipedia.org
Kaplica Słońca znajdująca się w kompleksie świątynnym Dendery - ma 12 hathoryckich kolumn, jest niezadaszona, dzięki czemu pozwalała łączenie się bogini Hathor z promieniami jej ojca - Boga Re. W świątyni jest także relief dedykowany Nut - bogini nieba jest ukazana w codziennym rytuale połykania i rodzenia słońca.
OdpowiedzUsuńBardzo klimatyczna świątynia, szkoda, że tak często pomijana przez turystów. Moim zdaniem warta zwiedzenia ;)