czwartek, 5 maja 2011

O Islamie słów kilka

Pisząc o Egipcie, nie da się pominąć kwestii religii, jest to integralna część tego kraju, często źle interpretowana i skazywana na potępienie. W czasach starożytnych Egipt słynął ze wspaniałej plejady bóstw, każde miasto miało swojego opiekuna, budowano świątynie, składano ofiary. W pewnym momencie jednak na scenie pojawił się człowiek o imieniu Muhammad a wraz z nim nowa religia. Islam (arab.الإسلام ; al-Islām) oznacza „poddanie się Bogu” i ma wspólne korzenie z Judaizmem i Chrześcijaństwem.

 1. Wyznanie wiary (szahada)شهادة 

أشهد أن لا إله إلا الله و أشهد أن محمد رسول الله   

źródło:http://dawn-gry.blogspot.com 

"Ashadu an la ilaha illa Allah wa aszhadu anna Muhammadan RasuluAllah "
[Oświadczam, że nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet (Muhammad)  jest Jego prorokiem.]

Słowo ilah odnosi się do wszelkich bóstw, obiektów czci, natomiast Allah znaczy Bóg Jedyny w czysto monoteistycznym znaczeniu. Wypowiedzenie shahady oznacza wyznanie wiary w następujące rzeczy:

Tawhid- ścisły monoteizm,  właśnie o tym mówi pierwsza część shahady, prócz wiary w jedność Boga, zobowiązuje Muzułmanina do poznania wszystkich Jego imion i atrybutów (w Koranie i w sunnie odnajdziemy 99 przymiotników określających Allaha, Muzułmanie wierzą jednak, że w rzeczywistości jest ich 100- ostatnie jest znane tylko Stwórcy). 

On jest Pierwszym i Ostatnim, On jest Jawnym i Ukrytym. On jest o każdej rzeczy wszechwiedzący!
(Qur’an 57:3)
هو الأول والآخر والظاهر والباطن وهو بكل شيء عليم
Oto wasz Bóg, wasz Pan! Nie ma boga, jak tylko On, Stwórca każdej rzeczy! Więc czcijcie Go! On jest poręczycielem   każdej rzeczy!
(Qur’an 6:102)
ذلكم الله ربكم لا إله إلا هو خالق كل شيء فاعبدوه وهو على كل شيء وكيل 
 
Wiara w anioły - tu wiele tłumaczyć nie trzeba, anioły są wysłannikami wypełniającymi i objawiającymi wolę Boga, chroniącymi ludzi od zła i zabierającymi duszę człowieka po jego śmierci. Różnica w chrześcijańskim pojmowaniu polega na tym, iż w Islamie nie odnajdziemy pojęcia „upadłego anioła”  
 
Oni głoszą chwałę nocą i dniem i nie doznają zmęczenia 
(Qur’an21:20)
يسبحون الليل والنهار لا يفترون

Wiara w Księgi - Allah objawił swoje słowa różnym narodom w różnych epokach: 
*Tablice - które otrzymał Abraham 
*Taurat- Księgi Mojżesza / Prawo Mojżesza
*Az-Zabur – Psalmy darowane Dawidowi
*Al-Indźil – Ewangelia objawiona Jezusowi
*Qur’an - Koran został objawiony Mohametowi,  jako ostatnia Święta Księga. 

Wiara w Proroków i Wysłanników Allaha- prorocy mieli za zadanie kultywować religię monoteistyczną i przekazywać Słowo Boże. Pierwszym prorokiem był Adam, ostatnim Muhammad- Muzułmanie zobowiązani są do wiary w jego nauki, przestrzegania zakazów i nakazów. 
Muhammad nie jest ojcem żadnego z waszych mężczyzn, lecz jest Posłańcem Boga i pieczęcią proroków. Bóg jest o każdej rzeczy wszechwiedzący! 
(Qur'an 33:40)
    ما كان محمد أبا أحد من رجالكم ولكن رسول الله وخاتم النبيين وكان الله بكل شيء عليما


    źródło:http://breziiri.com/

    Wiara w życie przyszłe- jest ono tak samo realne jak teraźniejsze, koniec świata zostanie obwieszczony odgłosem Rogu a gdy zabrzmi on po raz drugi, ludzkość zostanie przywrócona do życia by stanąć przed Bogiem w Dniu Sądu Ostatecznego. W Koranie pojawia się również wizja Nieba i Piekła znana również Chrześcijanom:                                                                           

    Spieszcie więc na wyścigi ku przebaczeniu od waszego Pana i ku Ogrodowi, którego szerokość jest jak szerokość nieba i ziemi - przygotowanemu dla tych, którzy wierzą w Boga i w Jego posłańców. To jest łaska Boga! On daje ją, komu chce. Bóg jest władcą łaski niezmiernej. (Qur'an 57:21)
    سابقوا إلى مغفرة من ربكم وجنة عرضها كعرض السماء والأرض أعدت للذين آمنوا بالله ورسله ذلك فضل الله يؤتيه من يشاء والله ذو الفضل العظيم       
     
    I bójcie się ognia, który został przygotowany dla niewiernych!
     (Qur'an 3:131)
    واتقوا النار التي أعدت للكافرين 
    Wiara w przeznaczenie (al-Qadaa' i al-Qadar)- Allah jako jedyny zna przyszłość, nic nie jest ukryte przed Jego wiedzą 
    On zna to co przed nimi i co za nimi, a oni nie obejmują tego swoją wiedzą. 
     (Qur'an 20:110)
    يعلم ما بين أيديهم وما خلفهم ولا يحيطون به علما 
    2.  Modlitwa (salatصلاة  ) 
     
    Głoś to, co ci zostało objawione z Księgi i odprawiaj modlitwę! Zaprawdę, modlitwa chroni od szpetoty i powstrzymuje od niegodziwości! A wspominanie Boga jest większe. Bóg wie, co Wy robicie 
    (Qur’an 29:45)
    اتل ما أوحي إليك من الكتاب وأقم الصلاة إن الصلاة تنهى عن الفحشاء والمنكر ولذكر الله أكبر والله يعلم ما تصنعو  
    Muzułmanie modlą się 5 razy dziennie: przed wschodem słońca (Fadżr), w południe (Dhuhr), po południu (Asr), po zachodzie słońca (Maghrib), w pierwszej połowie nocy (Isha'a). modlitwa może być odmawiana wszędzie, jednak niezbędne jest pewne przygotowanie: 
    · Muzułmanin powinien znajdować się w stanie rytualnej czystości- oczyszczenie nazywane jest wudu (gdy nie ma dostępu do wody, wykonać je można za pomocą piasku) 
    · Rozkłada on specjalny dywanik sadżdżada, choć nie jest to obowiązkiem 
    ·  Twarz zwraca w kierunku Mekki 
    · Sama modlitwa opiewa w ściśle określoną liczbę gestów i recytacji wersetów Koranu (ajatów) 
    źródło:http://eu.art.com/
     Zapewne wielu z Was widziało modlącego się Muzułmanina, niektórym wydawać by się to mogło dość dziwne, nie dość, że modlą się 5 razy dziennie o okrutnych porach (no bo jak tu się podnieść wraz ze wschodem słońca), to jeszcze wykonują masę przedziwnych ruchów. Według mnie jednak, należałoby podziwiać oddanie i konsekwencje wyznawców Islamu. Z modlitwą wiąże się jeszcze jedna ważna rzecz, na którą zapewne zwrócił uwagę każdy, kto przebywał w kraju arabskim- nawoływanie do modlitwy. Głos muezina (wjęzykuarabskim mu'addin) wydobywający się z minaretu obwieszcza czas modłów. Mężczyzna zwraca się kolejno na wszystkie strony świata wyśpiewując Adhan: 
     
    Allahu akbar (Allah jest wielki)x4  الله اكبر
     Aszhadu anna la illah illa’llahu (Wyznaję, że nie ma Boga prócz Allaha)x2   اشهد ان لا اله الا الله 
    Aszhadu anna Muhammadan rasul Allah (Wyznaję, że Mahomet jest wysłannikiem Allaha)x2    اشهد ان محمدا رسول الله 
    Hajja 'ala's-salat (Przychodźcie na modlitwę )x2   حي على الصلاة 
    Hajja 'ala'-l-falah (Przychodźcie ku zbawieniu)x2   حي على الفلاح 
    Allahu akbar (Allah jest wielki)x2 الله اكبر 
    La illaha illa'llah (Nie ma Boga prócz Allaha)x1  لا اله الا الله 
     
    Kiedy pierwszy raz usłyszałam wezwanie do modlitwy byłam w  lekkim szoku, środek dnia, gwar ulicy, a nagle przez to wszystko przebija się niesamowity głos. Nie rozumiałam oczywiście ani słowa, jednak w jakiś przedziwny sposób ten zaśpiew bardzo mną poruszył. Muzułmanin słysząc Adhan, jest w stanie zostawić wszystkie wykonywane w danej chwili czynności i udać się na modlitwę. Niejednokrotnie byłam tego świadkiem i po dziś dzień nie mogę wyjść z podziwu dla prawdziwie kochającego swą religię Muzułmanina.
    źródło: http://pakpotpourri2.wordpress.com/
    3. Jałmużna (zakat زكاة ) 
    Jałmużna ma na celu oczyszczenie siebie ze złych cech jak skąpstwo oraz ograniczenie biedy, która prowadzić może do skrajnych zachowań jak kradzieże i napaście rabunkowe. Każdy Muzułmanin ma obowiązek podzielić się swoim majątkiem z biedniejszymi (2,5% dochodu rocznie). Sama idea jest po prostu wspaniała, to coś na kształt opieki społecznej fundowanej przez obywateli.  
    Jałmużny są tylko dla ubogich i biedaków, i tych, którzy przy nich pracują, i dla tych, których serca zostały pozyskane, i na wykup niewolników, i dla dłużników, i na drodze Boga, i dla podróżnego. To jest obowiązek nałożony przez Boga! Bóg jest wszechwiedzący, mądry!
    (Qur’an 9:60)
     إنما الصدقات للفقراء والمساكين والعاملين عليها والمؤلفة قلوبهم وفي الرقاب والغارمين وفي سبيل الله وابن السبيل فريضة من الله والله عليم حكيم
      4. Post (saum صوم ) 
     O Ramadanie zapewne słyszał każdy. Jest to miesiąc, w którym Muzułmanie zachowują ścisły post od wschodu do zachodu słońca, powstrzymując się od jedzenia, picia, palenia i stosunków seksualnych (w tym roku przypada od 1 do 30 sierpnia). Wydawać by nam się mogło, że jest to bardzo rygorystyczny i niekiedy zagrażający zdrowiu przykaz. Nic bardziej mylnego- Koran przewiduje sytuacje, w których post powinien być odwołany, bądź też przesunięty. Kobiety w ciąży, miesiączkujące, osoby starsze, chore, czy też dzieci są zwolnione z tego obowiązku. Post może zostać przesunięty na inny czas, lub też w pewnym  sensie zastąpiony przez nakarmienie biednych za każdy opuszczony dzień.

    5. Pielgrzymka do Mekki (hadżdż حج ) 
    Kolejny obowiązek, lecz również tylko dla tych, którzy są w stanie pielgrzymować zarówno pod względem fizycznym jak i finansowym. Pielgrzymi przyodziewają proste, białe szaty, które symbolizować mają równość wobec Boga.


    O Islamie można pisać wiele, to co tu przedstawiłam to zaledwie bazowe sprawy, których dowiedziałam się rozpoczynając swoje „poznawanie” Egiptu. Warto się jednak zapoznać bliżej z tą religią, gdyż przebywając w kraju faraonów, niejednokrotnie będziecie jej doświadczać. Jest to nieodłączna część życia większości Egipcjan, która warunkuje wiele spraw w ich codzienności a poznanie jej pozwolili nie raz lepiej zrozumieć pewne zachowania.

      
    źródło:http://allahteam.webpark.pl 


    źródło: 
    Abdur Rahman  Al-Shehs "Moje pierwsze kroki w Islamie"
    www.planetaislam.pl
    "Zrozumieć  Islam"
     

    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz