piątek, 13 maja 2011

Ramadan

źródło:www.7arab.com

Czym jest Ramadan? Często spotkać się można z określeniem „miesiąc pełen błogosławieństw”, jest to czas ścisłego postu, który powinien być oparty na wierze (eman), szczerości i oczekiwaniu nagrody od Allaha (ihtisab). Jest to czas niezwykle trudny, gdyż Muzułmanin musi powstrzymywać się od jedzenia i picia (choć nie tylko) od wschodu do zachodu słońca, co w tak „ciepłym” kraju jakim jest chociażby Egipt, jest naprawdę dużym wyzwaniem. Jak już wiemy, w kraju faraonów obowiązuje kalendarz księżycowy, co powoduje ruchomość większości świąt, stąd nie raz pojawiają się trudności w wyznaczeniu dokładnej daty rozpoczęcia postu. Tym razem jednak przypada on na 01.08.

 To jest miesiąc ramadan, w którym został zesłany Koran - droga prosta dla ludzi i jasne dowody drogi prostej, i rozróżnienie. Kogo z was zastanie ten miesiąc, to niech pości w tym czasie. A ten, kto jest chory lub w podróży, to przez pewną liczbę innych dni. Bóg chce dać wam ulgę, a nie chce dla was utrudnienia; chce, żebyście dopełnili tę liczbę i żebyście głosili wielkość Boga za to, że On poprowadził was drogą prostą. Być może, będziecie wdzięczni!
 شهر رمضان الذي أنزل فيه القرآن هدى للناس وبينات من الهدى والفرقان فمن شهد منكم الشهر فليصمه ومن كان مريضا أو على سفر فعدة من أيام أخر يريد الله بكم اليسر ولا يريد بكم العسر ولتكملوا العدة ولتكبروا الله على ما هداكم ولعلكم تشكرون
 (Qur’an 2:185)

Ramadan nie jest jedynie czasem powstrzymywania się od jedzenia i picia, nakłada on także obowiązek odpowiedniego zachowania (powstrzymywanie się od kłamstw, oszczerstw, nieszczerej modlitwy, stosunków seksualnych, walki, palenia, rozrywki itp.). Czyny unieważniające post to:

*umyślne jedzenie i picie
*umyślne zwymiotowanie
*menstruacja i okres po porodzie
*kroplówka
*stosunek płciowy

Czyny dozwolone również są określone:

*czyszczenie zębów miswak-iem
*płukanie ust i nosa
*pocałunki
*testy krwi i szczepienia
*próbowanie jedzenia (bez przełykania)
*polewanie głowy zimną wodą lub kąpiel rytualna (ghusl)

źródło:http://cityroom.blogs.nytimes.com 
 
Post rozpoczyna się od podjęcia intencji (niyyah) przed modlitwą fadżr. Zwolnienie z niyyah następuje tylko w momencie gdy Muzułmanin dowiaduje się o rozpoczęciu postu w ciągu dnia- powinien wtedy, niezależnie od wcześniejszych czynności/zachowań, rozpocząć post, pomijając intencję. 

Z Ramadanem związane jest także pojęcie sahur- błogosławionego posiłku (posiłek przed świtem). Dlaczego błogosławionego? Ponieważ stanowi ułatwienie dla poszczącego, zwiększa chęć do postu oraz odróżnia wyznawcę Islamu od Ludzi Księgi (Chrześcijanie, Żydzi), którym to jest on zabroniony.

Spożywajcie sahur, bo w sahur jest baraka (błogosławieństwa) [Buhari i Muslim]

Po zachodzie słońca następuje zakończenie dnia postu i rozpoczyna się posiłek Al Iftar- w tym miejscu wskazany jest pośpiech, który jest sunną (naśladowaniem) Wysłannika Allaha

Ludziom będzie wiodło się dobrze, dopóki będą wykazywać pośpiech przy zakończeniu postu dziennego [Buchari i Muslim]

http://blog.buzzintown.com

Zakończenie postu dziennego jest także momentem wypowiadania próśb (du'a) do Allaha.

Prośby trzech grup ludzi nie są odrzucane: du'a poszczącej osoby kiedy kończy dzieny post, du'a sprawiedliwego władcy-imama i du'a uciskanego [Tirmizi, Ibn Majah i Ibn Hibban]
 
Mahomet wypowiadał takie oto słowa:

Odeszło pragnienie i żyły ozdrowiały. Błogosławieństwo jest ustanowione, jeśli taka jest wola Allaha [Ahmad, Al Baihaqi]

Podczas Ramadanu, modlitwa nocna (tarawih) prowadzona jest w grupie- w przeciągu miesiąca, odczytywany jest cały Koran. Prócz tego zalecane jest także Al I'tikaf- odosobnienie w meczecie.

Noc Qadr (Noc Przeznaczenia)
Laylat al-Qadr uważana za najświętszą noc w roku, Muzułmanie wierzą, że właśnie w tę noc, Koran został objawiony po raz pierwszy.

Zaprawdę, zesłaliśmy go w Noc Przeznaczenia! A co cię pouczy, co to jest Noc Przeznaczenia? Noc Przeznaczenia - lepsza niż tysiąc miesięcy! Aniołowie i Duch zstępują tej Nocy, za pozwoleniem swego Pana, dla wypełnienia wszelkich rozkazów. Ona to pokój aż do pojawienia się żony porannej! 
إنا أنزلناه في ليلة القدر
وما أدراك ما ليلة القدر
ليلة القدر خير من ألف شهر
تنزل الملائكة والروح فيها بإذن ربهم من كل أمر
سلام هي حتى مطلع الفجر
(Qur’an 97:1-5)

Eid al Fitr
Trzydniowe święto na zakończenie Ramadanu. W Egipcie są to dni wolne od pracy, świętowanie rozpoczyna się od niewielkiego posiłku a następnie odbywa się modlitwa. Jest to czas odwiedzin rodziny, przyjaciół, ogólnego świętowania.

zdjęcie wygooglowane

Ważnym uczynkiem nagradzanym przez Boga jest nakarmienie poszczącego. Każdy powinien odpowiedzieć na zaproszenie na al-iftar a także zmówić du'a za gospodarza po zakończonym posiłku.

Ktokolwiek da poszczącemu cokolwiek, aby ten mógł przerwać post, otrzymuje takie samo błogosławieństwo jak osoba poszcząca i to nie zmniejsza w jakikolwiek sposób błogosławieństw tejże osoby [Ahmad i Tirmizi]

Kolejną rzeczą związaną z Ramadanem jest zapłata Zakat al Fitr (oczyszczenie, wzrost), jest obowiązkiem każdego muzułmanina i powinien zostać zapłacony przed modlitwą świąteczną. Jest aktem dobroczynności, przekazaniem określonej ilości pożywienia potrzebującym.

Post obowiązuje każdego wyznawcę Islamu, jednak są przewidziane sytuacje, gdy dana osoba zostaje z niego zwolniona:

*podróżny- jest to jego wyborem, czy będzie stosował się do postu, czy też nie
*osoby chore- u których post może przedłużyć lub pogłębić chorobę
*kobiety podczas menstruacji i okresu poporodowego
*osoby w podeszłym wieku
*kobiety w ciąży i karmiące piersią

zdjęcie wygooglowane 




źródła:
http://quran.com
"Post w Ramadanie" Muhammad al-Jibaly
"Moje pierwsze kroki w Islamie" Abdur Rahman Al-Sheha


1 komentarz: