niedziela, 8 maja 2011

Aswan- brama do Czarnej Afryki

Aswan (Asuan; arab أسوان) jest trzecim co do wielkości miastem w Egipcie, w starożytności znajdował się na szlaku handlowym, gdzie z południa dochodziły karawany ze złotem, niewolnikami i kością słoniową. Dziś, na terenie Asuanu znajdują się jedne z najwspanialszych bazarów, na których znajdziemy nubijskie rękodzieła, kolorowe mycki, oryginalne, długie szale, haftowane galabije (arab. Dżallabijja), które można również zamówić szyte na miarę, a także charakterystyczne lalki z misami na głowie, ukazujące tradycyjny sposób noszenia towarów.
 
źródło:www.skyscrapercity.com
źródło:www.skyscrapercity.com
źródło:www.skyscrapercity.com
 
Początkowo bóstwem miasta był Khnoum lecz w późniejszym okresie rolę tę przejęła Izyda- bogini magii i macierzyństwa, jej świątynie możemy podziwiać na wyspie File. Asuan był głównym źródłem granitu, piaskowca i kwarcytu, używanych do budowy świątyń i grobowców. Szykując się na wizytę w tym mieście, trzeba wziąć pod uwagę, iż ze względu na położenie geograficzne (na północ od zwrotnika Raka) panuje tam niezwykle gorący klimat.

źródło:www.skyscrapercity.com
źródło:www.skyscrapercity.com
źródło:en.wikipedia.org

Miejscem, które w moim mniemaniu należy do bardzo ciekawych jest ogród botaniczny, a właściwie cała Wyspa Kitchenera-  Dżazirat an-Nabatat (arab. جزيرة النباتات Geziret an-Nabatat) zwana Wyspą Roślin. Ma ona ok.750m długości a dostać się na nią można za pomocą łodzi zwanej Felluca (arab. فلوكة)- tradycyjnym, drewnianym żaglowcem, który jest w stanie pomieścić ok. 10 osób, plus załogę w liczbie 2-3. Dla turystów nastawionych na bardziej nowoczesny środek transportu czekają łodzie motorowe bądź lokalne promy.

źródło:en.wikipedia.org
źródło:en.wikipedia.org

Roślinność podziwianą na wyspie zawdzięczamy Lordowi Kitchenerowi, który otrzymał ten teren w podzięce za usługi podczas Kampanii Sudańskiej w latach 1896-1898. Przekształcił ją w przepiękny ogród pełen egzotycznych roślin, poprzecinany szachownicą alejek. Po przejęciu wyspy przez rząd egipski, powstał tam ośrodek badawczy zajmujący się testowanie rodzajów zbóż, działa on do chwili obecnej na południowym skraju wyspy- miejscu niedostępnym dla turystów.

źródło:en.wikipedia.org
źródło:en.wikipedia.org
źródło:en.wikipedia.org

Niezwykle charakterystycznym elementem Asuanu jest Wysoka Tama (lub Wielka Tama)- jej budowę rozpoczęto w 1960r. a uroczyste otwarcie nastąpiło 11 lat później, celem budowy było zastąpienie starej tamy powstałej w 1902r. Propozycję przedsięwzięcia wystosował ówczesny prezydent Gamal Abdel Naser Husajn, po rewolucji w 1952r. Ponieważ napotkał odmowę współpracy ze strony Zachodu, zwrócił się do Związku Radzieckiego prosząc o pomoc technologiczną i finansową. Wysoka Tama ma długość 3,6 km, grubość podstawy to 980m (u szczytu 40m), zaś budowa wymusiła przesiedlenie 90 tys. obywateli Egiptu i Sudanu. Powstanie tamy wymusiło także stworzenie sztucznego jeziora Nasera, które zaczęto wypełniać wodą w 1964r., zasób wody ma wystarczyć na 10 lat ewentualnej suszy. Jest ono zbiornikiem samooczyszczającym się a klasa czystości stwierdza bezpośrednią zdatność do picia. 

źródło:en.wikipedia.org
źródło:en.wikipedia.org
źródło:en.wikipedia.org

Budowa Tamy niosła jednak ze sobą niebezpieczeństwo zalania bezcennych zabytków. Tu do akcji wkroczyło UNESCO- największe obiekty zostały przeniesione na wyższe tereny a cała operacja pochłonęła miliony dolarów. Wysoka Tama pozwoliła na zwiększenie terenów uprawnych, elektrownia wodna dostarczała prąd do wielu wiosek, możliwa stała się regulacja poziomu wód Nilu. Jednak, jak to zwykle bywa, są i minusy. Koszty utrzymania elektrowni przewyższają początkowe szacunki, zatrzymywanie żyznych namułów zmusza rolników do używania sztucznych nawozów, gleba jałowieje, rozpoczyna się proces erozji a także zwiększa się zasolenie. 

Do Asuanu dostać się możemy na kilka sposobów:

Samolot:
Lot z Kairu trwa ok. 70 minut, Egypt Air oferuje codzienne loty (135$). Lot można odbyć również z Hurghady (125$)
Pociąg:
Z Kairu podróż trwa ok. 13-14 godzin, do wyboru mamy pociąg pierwszej (109LE) i drugiej klasy (55LE). Bilety należy rezerwować 1 lub 2 dni przed podróżą.
Autobus:
Z Hurghady koszt takiej wyprawy to ok. 50LE (513km), bilety sprzedawane są bezpośrednio w busie.
Łódź:
Jeśli chcielibyśmy dostać się do Asuanu z Luksoru, codziennie kursują statki na tej trasie.

źródło:www.welcome2aswan.com
 
 
 
źródło:
Wikipedia
www.ask-alddin.com
"Egipt-cuda świata"

2 komentarze: